16.06.2025.
Digitalni atlas hrvatskog liječništva je najopsežnija i najkompleksnija digitalna baza podataka o liječnicima u Hrvatskoj koja prikazuje brojne sociodemografske pokazatelje i podatke u realnom vremenu te se kontinuirano nadopunjava novim analizama i prikazima podataka.
Digitalni atlas hrvatskog liječništva razvijen je s ciljem osiguravanja kvalitetnog, centraliziranog i ažurnog sustava praćenja liječničkog kadra u Hrvatskoj. Glavni kvalitativni ciljevi projekta uključuju unaprjeđenje strateškog planiranja ljudskih resursa u zdravstvu, osiguranje transparentnosti i dostupnosti ključnih informacija o liječnicima, poticanje učinkovitog donošenja odluka temeljenih na stvarnim i pravodobnim podatcima i povećanje kapaciteta zdravstvenog sustava za proaktivno upravljanje izazovima, poput starenja stanovništva, specijalističkog deficita i migracija liječnika.
Motivaciju za pokretanje projekta Digitalni atlas hrvatskog liječništva predstavljala je stvarna i opravdana potreba za kvalitetnim podatcima, jer prije Atlasa nije postojao jedinstveni alat koji u stvarnom vremenu prati strukturu i dinamiku liječničkog kadra. Bez takvih podataka, nije moguće dugoročno planirati specijalizacije, raspoređivati kadrove prema potrebama niti upravljati rizicima vezanima uz odljev stručnjaka iz zemlje. Atlas omogućuje evidence-based pristup u planiranju i optimizaciji zdravstvenog sustava, čime doprinosi učinkovitijoj raspodjeli resursa i boljoj dostupnosti zdravstvene skrbi.
Ciljne skupine uključuju donositelje odluka na nacionalnoj i regionalnoj razini, zdravstvene ustanove i upravljačke strukture, znanstvene i obrazovne institucije, širu zdravstvenu zajednicu, uključujući liječnike te posredno i pacijente kao krajnje korisnike zdravstvenih usluga.
Iako primarno usmjeren na praćenje zdravstvenih kadrova, Atlas ima neposredan utjecaj na kvalitetu zdravstvene zaštite za pacijente. Omogućavanjem boljeg planiranja broja i rasporeda liječnika, smanjuju se regionalne razlike u dostupnosti usluga, optimizira se rad zdravstvenih ustanova i time se smanjuju liste čekanja, povećava kvaliteta i sigurnost skrbi, osigurava pravovremeni pristup odgovarajućem specijalistu. Time se pacijent stavlja u središte sustava, kroz odgovornije upravljanje resursima koji su nužni za pružanje skrbi.
Izvještaji prikazani u Digitalnom atlasu hrvatskog liječništva dobiveni su integracijom podataka iz Imenika liječnika Hrvatske liječničke komore s referentnim državnim sustavima podataka. Podatci se, ovisno o njihovoj vrsti, zanavljaju na dnevnoj, tjednoj i mjesečnoj razini, što Digitalni atlas hrvatskog liječništva čini najažurnijim i najkvalitetnijim pregledom hrvatskog liječništva.
Digitalni atlas hrvatskog liječništva javno je dostupan ovdje čime se osigurava transparentnost i potiče korištenje podataka u različite svrhe. Atlas se koristi kao vjerodostojan izvor informacija u javnim raspravama, u medijima, među donositeljima odluka, kao i u znanstvenoj i stručnoj zajednici, čime znatno doprinosi oblikovanju zdravstvenih politika temeljenih na dokazima.
Tijekom dva dana trajanja HealthComm Foruma održani su brojni paneli na kojima su sudjelovali vodeći domaći i međunarodni stručnjaci, znanstvenici, donositelji odluka i predstavnici zdravstvenog sektora, a u panel raspravi „Od sustava bolesti do sustava zdravlja: Kako zaustaviti epidemiju kroničnih bolesti?" sudjelovala je i predstavnica Hrvatske liječničke komore dr. Vesna Štefančić Martić, članica Izvršnog odbora i predsjednica Povjerenstva za javnozdravstvenu djelatnost HLK-a.