Priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija

Doktori medicine i doktori medicine specijalisti koji su stručne kvalifikacije stekli u inozemstvu, a žele obavljati liječničku djelatnost na području Republike Hrvatske, dužni su prije podnošenja zahtjeva za upis u Imenik liječnika Hrvatske liječničke komore i zahtjeva za izdavanje odobrenja za samostalan rad (licencu), zatražiti priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija.

Zahtjev za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija u svrhu ostvarivanja prava na obavljanje regulirane profesije doktora medicine/doktora medicine specijaliste na području Republike Hrvatske podnosi se Hrvatskoj liječničkoj komori.

Izuzeci:

1. Postupku priznavanja, u skladu s člankom 48. Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija („Narodne novine“ br. 82/15, 70/19, 47/20, 123/23), ne podliježu stručne kvalifikacije (diploma medicinskog fakulteta, svjedodžbe odnosno uvjerenja o položenom državnom/stručnom ispitu, specijalističkom ispitu i ispitu iz područja uže specijalnosti), koje su doktori medicine/doktori medicine specijalisti stekli prije 8. listopada 1991. godine izvan teritorija Republike Hrvatske na području bivše SFR Jugoslavije. Za izdavanje potvrde o jednakoj pravnoj valjanosti dokaza o stručnim kvalifikacijama potrebno je obratiti se Ministarstvu zdravstva RH, Ksaver 200a, 10000 Zagreb.

2. Zahtjev za priznavanje pripravničkog staža obavljenog u državi koja nije članica EU podnosi se izravno Ministarstvu zdravstva Republike Hrvatske, ako je podnositelj zahtjeva obrazovnu visokoškolsku kvalifikaciju (diplomu medicinskog fakulteta) stekao na visokoškolskoj instituciji u Republici Hrvatskoj ili ako obrazovna visokoškolska kvalifikacija ne podliježe postupku priznavanja u skladu s člankom 48. Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija („Narodne novine“ br. 82/15, 70/19, 47/20, 123/23).

3. Zahtjev za priznavanje specijalizacije stečene u državi koja nije članica EU podnosi se izravno Ministarstvu zdravstva Republike Hrvatske, ako je podnositelj zahtjeva stručnu kvalifikaciju doktora medicine (diplomu medicinskog fakulteta i svjedodžbu odnosno uvjerenju o položenom državnom/stručnom ispitu) i pravo na obavljanje djelatnosti liječnika opće medicine stekao u Republici Hrvatskoj ili ako navedena kvalifikacija ne podliježu postupku priznavanja u skladu s člankom 48. Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija („Narodne novine“ br. 82/15, 70/19, 47/20, 123/23).

4. Zahtjev za priznavanje uže specijalizacije obavljene u inozemstvu podnosi se izravno Ministarstvu zdravstva Republike Hrvatske, ako je podnositelj zahtjeva stekao stručnu kvalifikaciju doktora medicine i doktora medicine specijaliste u Republici Hrvatskoj ili ako navedene kvalifikacije ne podliježu postupku priznavanja u skladu s člankom 48. Zakona o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija („Narodne novine“ br. 82/15, 70/19, 47/20, 123/23).
_____________________________________________________________________________

Postupak priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija za doktore medicine i doktore medicine specijaliste, provodi Hrvatska liječnička komora kao nadležno tijelo u Republici Hrvatskoj u skladu s:

• člankom 177. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“ br. 100/18, 125/19, 147/20, 119/22, 156/22, 33/23, 36/24),
• Zakonom o reguliranim profesijama i priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija („Narodne novine“ br. 82/15, 70/19, 47/20, 123/23),
• Zakonom o općem upravnom postupku („Narodne novine“ br. 47/09, 110/21),
• Pravilnikom o mjerilima za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija („Narodne novine“ br. 89/13., 100/18.)
• Pravilnikom o postupku priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija Hrvatske liječničke komore od 14. prosinca 2019.

_____________________________________________________________________________

Priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija po automatskom sustavu priznavanja primjenjuje se na podnositelje zahtjeva koji imaju dokaze o stručnoj kvalifikaciji izdane u državi članici Europske unije (EU) odnosno državi ugovornici Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru (EGP) ili Švicarskoj konfederaciji.

Hrvatska liječnička komora kao nadležno tijelo priznat će po automatskom sustavu stručnu kvalifikaciju podnositelju koji je stručnu kvalifikaciju stekao u trećoj zemlji ako je stručna kvalifikacija stečena u trećoj zemlji već priznata u drugoj državi članici EU, uz ispunjenje uvjeta stvarnog i zakonitog obavljanja profesionalne djelatnosti u zdravstvu najmanje tri uzastopne godine unutar posljednjih pet godina na području države članice EU koja je priznala stručnu kvalifikaciju stečenu u trećoj zemlji, a što podnositelj dokazuje potvrdom izdanom u toj državi članici EU.

______________________________________________________________

Priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija po općem sustavu priznavanja primjenjuje se na podnositelje zahtjeva koji nemaju dokaz o stručnoj kvalifikaciji izdan u državi članici Europske unije (EU) odnosno državi ugovornici Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru (EGP) ili Švicarskoj konfederaciji, te na sve koji su stručne kvalifikacije stekli u državi koja nije članica Europske unije (EU) odnosno državi koja nije ugovornica Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru (EGP) ili u Švicarskoj konfederaciji ( tzv. „treće zemlje“).

U skladu s člancima 175., 176. i 185. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“ br. 100/18, 125/19, 147/20, 119/22, 156/22, 33/23, 36/24), Hrvatska liječnička komora u provedbi priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija po općem sustavu priznavanja, dijeli nadležnost s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske.

__________________________________________________________________

Za pokretanje postupka priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija u Hrvatskoj liječničkoj komori potrebno je podnijeti zahtjev.

1. Popuniti obrazac zahtjeva za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija (obrazac zahtjeva) (uputa za popunjavanje obrasca zahtjeva)

2. Prikupiti potrebnu dokumentaciju i priložiti je zahtjevu u ovjerenoj preslici (kopiji) i po potrebi ovjerenom prijevodu na hrvatski jezik. Obrascu zahtjeva potrebno je priložiti i po jedan primjerak neovjerene preslike (kopije) svakog priloženog dokumenata.
(uputa za pokretanje zahtjeva za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije po automatskom sustavu priznavanja);
(uputa za pokretanje zahtjeva za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije po općem sustavu priznavanja)

3. Odrediti opunomoćenika za primanje pismena ili za zastupanje s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, za podnositelje zahtjeva koji imaju prebivalište u inozemstvu (sukladno čl. 37. stavku (2) Zakona o općem upravnom postupku „Narodne novine“ br. 47/09, 110/21).
Punomoć za zastupanje potrebno je ovjeriti kod javnog bilježnika.
Za određivanje opunomoćenika za primanje pismena potrebno je čitko popuniti obrazac u prilogu, vlastoručno ga potpisati i bez ovjere kod javnog bilježnika priložiti zahtjevu.
(obrazac za određivanje opunomoćenika za primanje pismena)

4. Uplatiti naknadu za troškove postupka (upute za uplatu)

5. Dostaviti zahtjev u Hrvatsku liječničku komoru (upute za dostavu)

__________________________________________________________________

Tijek postupka priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija po automatskom sustavu

Postupak se pokreće po uredno zaprimljenom zahtjevu, što znači da su zahtjevu priloženi svi potrebni dokumenti u propisanom obliku.

Na temelju priloženih dokumenata, bez dodatnih provjera znanja, vještina i kompetencija podnositelja zahtjeva, u roku od 30 dana od uredno podnesenog zahtjeva Hrvatska liječnika komora kao nadležno tijelo donosi rješenje o priznavanju inozemne stručne kvalifikacije.

Za samostalno obavljanje priznate stručne kvalifikacije na području Republike Hrvatske podnositelj je dužan podnijeti zahtjev Hrvatskoj liječničkoj komori, Službi općih, kadrovskih i administrativnih poslova, Uredu za registraciju i licenciranje, za upis u Imenik liječnika Hrvatske liječničke komore i izdavanje odobrenja za samostalni rad, u skladu s odredbama Pravilnika o odobrenju za samostalan rad (licenci) HLK.

______________________________________________________________

Tijek postupka priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija po općem sustavu

Postupak se pokreće po uredno zaprimljenom zahtjevu, što znači da su zahtjevu priloženi svi potrebni dokumenti u propisanom obliku.

U postupku priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija po općem sustavu Hrvatska liječnička komora dijeli nadležnost s Ministarstvom zdravstva RH. Postupak započinje u Hrvatskoj liječničkoj komori a nastavlja se na Ministarstvu zdravstva RH.

Hrvatska liječnička komora prvo provodi provjeru akreditacije studijskog programa, odnosno akreditacije visokoškolske ustanove na kojem je kandidat stekao obrazovnu kvalifikaciju. Kada je kandidat studijski program završio na više visokih učilišta u trećoj zemlji, akreditacija se provjerava za svako visoko učilište, i to za svaku godinu provedenog obrazovanja. Ako studijski program, odnosno visoko učilište nije akreditirano, od dana upisa studija određenog kandidata pa do dana završetka studija, nadležno tijelo odbit će zahtjev za priznavanje inozemne stručne kvalifikacije.

Hrvatska liječnička komora zatim provodi usporedbu studijskog obrazovnog programa s važećim programima na području Republike Hrvatske te se utvrđuju razlike. Procjene studijskih obrazovnih programa provode nadležni stručnjaci koji na prijedlog dekana medicinskih fakulteta u Republici Hrvatskoj imenuje Hrvatska liječnika komora. Imenovani stručnjaci u sklopu svoje primarne djelatnosti obavljaju izobrazbu, odnosno osposobljavanje kadrova za reguliranu profesiju doktor medicine u Republici Hrvatskoj ili su sudjelovali u izradi programa izobrazbe odnosno osposobljavanja kadrova za predmetnu reguliranu profesiju u Republici Hrvatskoj.

Stručna procjena studijskog programa se radi za svakog podnositelja zahtjeva i unaprijed nije moguće reći o kojim razlikama se radi. Izuzetak su istovjerni studijski obrazovni programi koji nakon jednom utvrđene procjene ne podliježu ponovnom vrednovanju, već vrijede za sve sljedeće slučajeve priznavanja istih stručnih kvalifikacija.

Ako se procjeni da daljnje stručno usavršavanje i radno iskustvo ne kompenzira utvrđene razlike studijskog programa, tada se razlike moraju nadoknaditi provedbom izrečene dopunske mjere. Podnositelj zahtjeva poziva se zaključkom na odabir dopunske mjere koju je dužan izvršiti pisanim putem u roku od 30 dana nakon zaprimljenog zaključka. Odabir dopunske mjere između dvije ponuđene (razdoblja prilagodbe do tri godine ili provjere kompetentnosti u profesiji) s naznakom medicinskog fakulteta u Republici Hrvatskoj na kojem se namjerava provesti odabrana dopunska mjera unosi se u privremeno rješenje, koje Hrvatska liječnička komora donosi u roku od 60 dana od zaprimanja očitovanja podnositelja zahtjeva. Po provedbi dopunske mjere koja u slučaju odabira razdoblja prilagodbe do tri godine može potrajati najdulje tri godine, a u slučaju odabira provjere kompetentnosti u profesiji može trajati najdulje do 6 mjeseci, Hrvatska liječnika komora kao nadležno tijelo donosi rješenje.

Ako stručno usavršavanje i radno iskustvo kompenziraju utvrđene razlike, Hrvatska liječnika komora kao nadležno tijelo donosi rješenje o priznavanju inozemne stručne kvalifikacije bez izricanja dopunske mjere.

Postupak priznavanja po općem sustavu, zbog postupka koji se vodi kako je opisano, ima dulje vremensko trajanje.

______________________________________________________________

Nakon provedbe postupka u Hrvatskoj liječničkoj komori biti će potrebno i priznavanje pripravničkog staža i polaganje općeg dijela stručnog ispita, što je u nadležnosti Ministarstva zdravstva RH.

Ministarstvo zdravstva RH je nadležno i za priznavanje specijalizacija koje podliježu općem sustavu priznavanja.

Postupci se vode odvojeno, ali ne istovremeno već u gore navedenom slijedu.

______________________________________________________________

Za samostalno obavljanje priznate stručne kvalifikacije na području Republike Hrvatske podnositelj je dužan podnijeti zahtjev Hrvatskoj liječničkoj komori, Službi općih, kadrovskih i administrativnih poslova, Uredu za registraciju i licenciranje, za upis u Imenik liječnika Hrvatske liječničke komore i izdavanje odobrenja za samostalni rad, u skladu s odredbama Pravilnika o odobrenju za samostalan rad (licenci) HLK.

______________________________________________________________

Podnositelj zahtjeva kojemu je stručna kvalifikacija priznata po općem sustavu može radi priznavanja u drugoj državi članici EU zatražiti od Hrvatske liječnike komore potvrdu da priznate stručne kvalifikacije ispunjavaju uvjete navedene u Direktivi 2005/36, samo ako je na području Republike Hrvatske nakon postupka priznavanja stvarno i zakonito obavljao liječniku djelatnost u zdravstvu najmanje tri uzastopne godine unutar posljednjih pet godina.

______________________________________________________________

Za informacije u vezi postupka priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija ili predmeta priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, podnositelj zahtjeva ili opunomoćena osoba možete se obratiti u Hrvatsku liječničku komoru, Uredu za priznavanje inozemnih stručnih kvalifikacija, stručnoj suradnici Žarki Rogić, dr. med., na telefon: +385 (1) 4500 830 ili na e-adresu: zarka.rogic@hlk.hr

vrh stranice