" />

Na Bundeku održan 'Fitness dan'

11.06.2017.

Na štandu Hrvatske liječničke komore građani su mjerili indeks tjelesne mase i pitali za stručne savjete

Danas je na zagrebačkom Bundeku održano cjelodnevno sportsko – zdravstveno – edukativno događanje „Fitness dan“  koje je organizirao magazin Lijepa i aktivna u suradnji s Kineziološkim fakultetom u Zagrebu, a podržala ga je Hrvatska liječnička komora.

Na velikoj i maloj livadi Bundeka vježbalo se s poznatim hrvatskim trenerima među kojima su bile Asja Petersen i Marija Andrijašević, dok je program vodio Mario Valentić. Osim toga mogli su se degustirati prirodni i organski proizvodi i poslušati zanimljiva stručna predavanja, a cilj Fitness dana je osvijestiti javnost o važnosti bavljenja redovitom tjelesnom aktivnošću te potaknuti građane na tjelovježbu u svakodnevnom životu.

"Svatko od nas u velikoj mjeri utječe na vlastito zdravlje. Tjelovježba je iznimno važan faktor očuvanja i postizanja zdravlja. Hrvatska liječnička komora tu spoznaju želi približiti i pojasniti što većem broju građana. Zato smo danas na Bundeku", naglasio je predsjednik Komore dr. sc. Trpimir Goluža.

Predsjednica Povjerenstva Komore za javnozdravstvenu djelatnost dr. sc. Iva Pejnović Franelić i dr. Ivana Kerner održale su kratko predavanje „Preporuke za tjelesnu aktivnost u različitim dobnim skupinama“.

Dr. sc. Iva Pejnović Franelić  je govorila o globalnim preporukama Svjetske zdravstvene organizacije za tjelesnu aktivnost i to po dobnim skupinama: od 5 do 17 godina, od 18 do 64, te od 65 i više godina.

Istaknula je i kako se preporuke odnose na zdrave osobe, te ih treba prilagođavati vježbačkom kapacitetu i specifičnim zdravstvenim potrebama svakog pojedinca, a u slučaju zdravstvenih poteškoća svakako se obratiti liječniku.

Naglasila je i važnost drugih zdravih ponašanja: uravnotežene prehrane, nepušenja i izbjegavanja pretjeranog konzumiranja alkohola, kao i zaštite od sunca, dovoljnog unosa tekućine u ovim ljetnim mjesecima.

„Zdrave životne navike potrebno je usvajati od najranije dobi, a tu roditelji i odrasli mogu biti primjer najmlađima“, rekla je doktorica Pejnović Franelić.

Dr. Ivana Kerner je, pak, otkrila kako u svoj dnevni ritam možemo uključiti malo fizičke aktivnosti. Primjerice, telefonirati i hodati na prstima.

„Naš najčešći izgovor je manjak vremena, ali može se pronaći tih pola sata u danu. Čak ne mora biti niti u kontinuitetu“,  objasnila je dr. Kerner.