U Rapcu otvoren dvodnevni 1. kongres KOKOZ-a i 3. hrvatski kongres medicinskog prava

22.03.2019.

Hrvatska liječnička komora i Pravni fakultet u Splitu u petak su započeli s dvodnevnim 1. kongresom Koordinacije komora u zdravstvu (KOKOZ) te 3. hrvatskim kongresom medicinskog prava čije je svečano otvaranje uslijedilo nakon niza predavanja predstavnika svih osam komora, predstavnika pravnog fakulteta u Splitu i predstavnika Ministarstva zdravstva.

Otvarajući kongrese prvi dopredsjednik/v.d. predsjednika dr. sc. Krešimir Luetić istaknuo je da HLK ulaže velike napore u osnaživanju položaja liječnika i drugih zdravstvenih djelatnika te općenito u jasnijem artikuliranju stavova struke o svim važnim pitanjima u zdravstvu.
U svijetlu činjenice da djelatnici okupljeni u KOKOZ-u rade u istom zdravstvenom sustavu sa sličnim organizacijskim, stručnim i pravnim problemima s kojima se susreću svakodnevno, sinkroni kongres KOKOZ-a i medicinskog prava predstavlja iskorak u izgradnji boljeg i funkcionalnijega zdravstvenog sustava, rekao je dr. Luetić posebno ističući potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva zdravstva kao dva ključna resora u izradi zakonskih akata i pravilnika za bolje funkcioniranje zdravstvenog sustava.

Liječnici i drugi djelatnici u zdravstvenom sustavu često rade u vrlo teškim uvjetima i preko svih standarda i normativa, a sve s ciljem da pruže i osiguraju što bolju zdravstvenu zaštitu svim hrvatskim građanima, rekao je dr. Luetić ističući kako se nada da će okupljanje komora pridonijeti da se počnu rješavati problemi hrvatskog zdravstva koje je u financijskoj, kadrovskoj, infrastrukturnoj i organizacijskoj krizi.

Rektor splitskog sveučilišta prof. Dragan Ljutić vrlo pozitivnom je ocijenio okupljanje zdravstvenih djelatnika ocijenivši kako jedni bez drugih ne mogu, odnosno da se samo sinergijom svih i u kvalitetnim razgovorima može doći do napretka.

Dekan pravnog fakulteta u Splitu koji je uz HLK suorganizator 3. hrvatskog kongresa medicinskog prava izv. prof. Mirko Klarić ocijenio je da je kongres izrazito poticajan instrument za prožimanje pravne i medicinske znanosti koji je podloga za posve novu dimenziju interdisciplinarnosti i suradnje.

U ime Ministarstva zdravstva državni tajnik dr. Željko Plazonić istaknuo je da su komore bitni kreatori zdravstvenog sustava, ali i dodao da u svemu moraju biti uključeni i građani, odnosno pacijenti čije prijedloge treba slušati. Samo dobrim razumijevanjem njihovih potreba možemo zajednički kreirati dobre mjere, poručio je.

U ime hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović skup je pozdravio general Boris Zdilar. Rabac je danas važno mjesto jer nije lako na jednom mjestu okupiti predstavnike svih zdravstvenih struka. Upravo ta sinergija može donijeti rješenja, rekao je i prenio stav hrvatske predsjednice koja visoko cijeni zdravstvene djelatnike i smatra ih stupom hrvatske države.

Svečanom otvaranju nazočio je i pomoćnik ministra zdravstva doc. dr. sc. Vili Beroš.

Cilj je zdravstvenih djelatnika okupljenih u KOKOZ tijekom dvodnevnog trajanja dvaju kongresa raspraviti o nizu tema koje opterećuju hrvatski zdravstveni sustav i pacijente te predložiti najbolja rješenja u postojećim zakonskim okvirima.

Na dnevnom redu su teme vezane o izazovima u provedbi novih zakona iz područja zdravstvene zaštite, pravima i obvezama pacijenata u zdravstvenom sustavu, odgovornosti ustanova i liječnika za stručnu pogrešku, cjeloživotnom obrazovanju zdravstvenih radnika, implementaciji task shiftinga (prijenosu znanja i kompetencija) u medicini, priznavanju inozemnih kvalifikacija. Jedna od tema bit će posvećena i razlici između medicinske komplikacije i pogreške, o čemu će izlagati pravni stručnjaci, a razgovarat će se i o primjeni u praksi GDPR uredbe, pravnoj zaštiti liječnika i djelatnika u zdravstvu kao i o brojnim drugim aktualnim temama u vezi s medicinskim pravom.

Uz organizatore Pravni fakultet u Splitu i HLK, suorganizatori kongresa su Hrvatska komora dentalne medicine, Hrvatska ljekarnička komora, Hrvatska komora medicinskih sestara, Hrvatska komora primalja, Hrvatska komora fizioterapeuta, Hrvatska komora medicinskih biokemičara i Hrvatska komora zdravstvenih radnika. Već prvog dana njihovi predstavnici su u samostalnim izlaganjima i na okruglom stolu iznijeli glavne probleme i poteškoće s kojima se susreću, od manjka zdravstvenih djelatnika koji muči gotovo sve, kako uskladiti propise o priznavanju inozemnih stručnih kvalifikacija, statusu visokoobrazovanih medicinskih sestara kojima zvanja još nisu priznata, pa do problema s kojima se susreću biokemičari, primalje, laboranti.

vrh stranice