Umjesto ukidanja produljiti pripravnički staž na 12 mjeseci!

15.12.2016.

Hrvatska liječnička komora protivi se ukidanju pripravničkog staža za liječnike koji su upisali medicinski fakultet nakon 1. srpnja 2013. godine, kako je to propisano važećim Pravilnikom o pripravničkom stažu doktora medicine, jer ne postoji odgovarajuća kompenzacija za stažiranje ni tijekom studija medicine ni tijekom specijalističkog usavršavanja, tim više što će liječnicima nedostajati minimalno jedna godina edukacije u odnosu na razvijene zemlje EU-a.

Stažiranje se svelo na turistički obilazak

Na novinarskoj konferenciji održanoj u četvrtak, 15. prosinca u Rijeci, predsjednik Povjerenstva HLK-a Primorsko-goranske županije doc. dr. sc. Alen Protić,  istaknuo je kako je izobrazba tijekom stažiranja bitna jer se nakon nje odabiru specijalizacije i stječu vrijedna znanja što je nužno posebice u obiteljskoj i hitnoj medicini. „Stažiranje se u tim granama medicine svelo na turistički obilazak raznih odjela i ustanova, što je daleko od pripreme za kvalitetan i samostalan rad“ napomenuo je.  

Predsjednik Komore dr. sc. Trpimir Goluža istaknuo je kako Komora aktivno traži rješenja za unaprjeđenje zdravstvenog sustava jer imaju mogućnost uočiti probleme u praksi. „Ne čekamo da drugi rješavaju naše probleme nego ih sami artikuliramo i nudimo konkretna rješenja“, rekao je.

Komora predlaže produljenje pripravničkog staža na 12 mjeseci (u koji je uključeno i mjesec dana godišnjeg), a koji bi se sastojao od tri mjeseca provedenih u obiteljskoj medicini, četiri mjeseca u hitnoj medicini (tri mjeseca u bolničkim centrima za hitnu medicinu ili OHBP-ima i jedan mjesec u vanbolničkoj hitnoj 4); stažiranje po mjesec dana u rađaonici i pedijatriji (hitna stanja), te izborni dio staža u trajanju od dva mjeseca ovisno o interesu stažiste. 

Prijedlozi Komore za poboljšanje pripravničkog staža

Isto tako, u Komori smatraju kako je potrebno značajno sadržajno revidirati plan i program usvajanja različitih vještina i znanja na način da se neki postupci reduciraju, a neki povećaju u skladu s potrebama liječnika koji se priprema za rad u općoj i hitnoj medicini. Tečaj naprednog održavanja života trebao bi biti obveza svakog pripravnika uz polaganje ispita i dobivanje certifikata. Nužno je raspisivanje stalno otvorenog nacionalnog natječaja za pripravnike ali i korjenita promjena sustava mentorstva tijekom staža. Naime, upravo o kvaliteti i motiviranosti mentora ovisi ishod edukacije stažista. Danas je mentor samo forma na papiru, stoga u Komori predlažu uvođenje mentora po radilištima koji bi imali maksimalno dva pripravnika; kreiranje liste mentora na nacionalnoj i institucionalnoj razini, uvođenje ocjenjivanja mentora od stažista te definiranje primjerene naknade za njihov rad. 

Zaključno, Komora se zalaže da se pripravnike/stažiste bolje nauči i pripremi za rad u općoj i hitnoj medicine kao i da se vještine i kompetencije koje moraju usvojiti svedu na nužno potrebne za praksu hitne i opće medicine, bez ulaženja u detalje pojedinih struka i subspecijalnosti, ali s visokom razinom kontrole.   

vrh stranice