Anketa HLK-a: Čak 95 posto liječnika smatra da ih mediji prikazuju senzacionalistički

21.07.2016.

Rezultati ankete više su no zabrinjavajući. Čak 95 % liječnika smatra da mediji vijesti o liječnicima obrađuju senzacionalistički, a njih 93% smatra da su vijesti o liječničkim pogreškama novinarski neprofesionalno obrađene. "Očito je da je stvoren veliki jaz između medijske javnosti i liječnika. To nije dobro jer se bezrazložno stvara nepovjerenje u odnosu liječnika i pacijenta što može negativno utjecati na kvalitetu pružene zdravstvene skrbi. Hrvatska liječnička komora voljna je biti inicijator konstruktivnog dijaloga između liječnika i novinara kako bi se, na obostrano zadovoljstvo i na dobrobit svih građana RH, liječnici i zdravstveni sustav objektivnije prikazivali u medijima", naglasio je predsjednik HLK-a, dr.sc. Trpimir Goluža.

Liječnici naime izuzetno kritički i s velikim nezadovoljstvom gledaju na način na koji mediji portretiraju njihovu profesiju i hrvatski zdravstveni sustav. Rezultat je to Istraživanja o stavovima liječnika o medijskoj slici liječnika  i zdravstvenog sustava koje je Hrvatska liječnička komora (HLK) provela među svojim članovima u svibnju 2016. U anketi je sudjelovalo 1.418 liječnika.

Devet od deset liječnika (94 %) smatra da mediji ne štite njihovu privatnost kad je u pitanju objavljivanje imena i prezimena liječnika tijekom istrage, u fazi dok još nije podignuta optužnica.

"Utjecaj medija na percepciju javnosti o bilo kojoj temi u društvu je značajan. Nažalost, kada govorimo o utjecaju medija na stvaranje slike o liječnicima, stječe se dojam kako se često žrtvuje objektivnost u svrhu stvaranja senzacionalizma u iznesenim vijestima. Pritom se ne vodi dovoljno računa o dugoročnom utjecaju takvih tekstova kako na zadovoljstvo samih liječnika, tako i na sveukupno ozračje u javnosti vezano uz percepciju zdravstvenog sustava", izjavio je dr. med Davor Kust, predsjednik Povjerenstva HLK-a za mlade liječnike.

Liječnici smatraju da ih mediji u obavljanju njihovog posla u većini slučajeva prikazuju kao sklone korupciji (81 %), kao površne i neodgovorne (59 %), kao one koji svoje pacijente gledaju samo kao na brojeve (52 %), te kao nesavjesne (47 %) i nestručne (28 %).

Samo 12 % liječnika smatra da ih mediji prikazuju kao stručne, 8 % kao profesionalne, 5 % kao savjesne, 3 % kao posvećene pacijentima i 1 % kao poštene. Više od polovice anketiranih (55 %) liječnika smatra da mediji, u odnosu na ostale teme, ne daju odgovarajući prostor temama iz zdravstva a   82 % ispitanika tvrdi da mediji neobjektivno i većinom negativno (88 %) izvještavaju o zdravstvu.

“Rezultati ankete više su no zabrinjavajući. Očito je da je stvoren veliki jaz između medijske javnosti i liječnika. To nije dobro jer se bezrazložno stvara nepovjerenje u odnosu liječnika i pacijenta što može negativno utjecati na kvalitetu pružene zdravstvene skrbi. Hrvatska liječnička komora voljna je biti inicijator konstruktivnog dijaloga između liječnika i novinara kako bi se, na obostrano zadovoljstvo i na dobrobit svih građana RH, liječnici i zdravstveni sustav objektivnije prikazivali u medijima”, naglasio je predsjednik HLK-a, dr.sc. Trpimir Goluža.

Prikaz rezultata ankete pogledajte na sljedećem linku: http://bit.ly/MedijskaSlikaLijecnika

vrh stranice