U prepunoj Kristalnoj dvorani hotela Westin predstavljena knjiga o Vukovaru i vukovarskoj bolnici

15.11.2017.

Više od osam stotina uzvanika prisustvovalo je promociji knjige "Vukovarska bolnica svjetionik u povijesnim olujama hrvatskoga istoka", autora dr.sc. Ive Lučićakoju je u utorak 14. studenog 2017. u Zagrebu predstavila Hrvatska liječnička komora u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest. U uvodnom obraćanju okupljene su pozdravili predsjednik Hrvatske liječničke komore dr.sc. Trpimir Goluža, ravnateljica Hrvatskog instituta za povijest dr.sc. Jasna Turkalj te urednik knjige i drugi dopredsjednik HLK-a prim. Ante-Zvonimir Golem


Knjigu su, uz autora dr.sc. Ivu Lučića s Hrvatskog instituta za povijest predstavili ratni ministar zdravstva RH prof.dr.sc. Andrija Hebrang, ravnateljica vukovarske ratne bolnice mr.sc. Vesna Bosanac, povjesničar prof.dr.sc. Darko Vitek s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu te književni kritičar doc.dr.sc. Nino Raspudić.
Knjiga „Vukovarska bolnica svjetionik u povijesnim olujama hrvatskoga istoka“ donosi povijesni prikaz kulturološke, demografske i društvene slojevitosti hrvatsko-srpskih odnosa, osvrte na ratna zbivanja u Vukovaru, ali i cjelovit prikaz rada bolnice u ratnim uvjetima.

„Bolnica je bila upozorenje onima koji su dolazili, a prethodno su razorili Vukovar. Ona im je slala poruku da paze kako prilaze instituciji označenoj crvenim križem i zaštićenoj međunarodnim zakonima. Međutim, oni tu poruku nisu prihvatili i nasukali su se na hridine zločina, napravili sve ono što nam je poznato, na Ovčari i drugim mjestima, poubijali ranjenike i civile i to je nešto što će im uvijek ostati na savjesti“ - izjavio je dr. Ivo Lučić prilikom predstavljanja knjige.

U obrani Hrvatske sudjelovalo je oko 2500 liječnika dragovoljaca i približno toliko medicinskih sestara i tehničara. Bolnica je bila jednako dostupna i otvorena za sve, pa i za neprijateljske vojnike, koje bi ranjene dovezli u bolnicu.

„Vukovar je ponovno lijep, obnovljeni grad ali ono što nikada nitko ne smije zaboraviti je to na kakvoj teškoj žrtvi je oslobođen i kako nam je teško bilo. Bilo je tako da ni jedan normalan čovjek ne može pojmiti koliko se ljudske mržnje i zla može izliti kroz stotine, tisuće topovskih granata i bombi.“-izjavila je mr.sc. Vesna Bosanac.

Ratni ministar zdravstva Andrija Hebrang smatra kako je važnost knjige “Vukovarska bolnica svjetionik u povijesnim olujama hrvatskog istoka” to što pokazuje u kojim je povijesnim okolnostima došlo do srpske agresije na Vukovar i tragedije vukovarske bolnice.
“Važna osobina vukovarske bolnice je i promicanje etike u najtežim uvjetima, jer su na isti način liječili i protivničke vojnike, a zadržati u ratu tako visoke kriterije je doista na čast liječničkoj struci”- naglasio je prof.dr.sc. Andrija Hebrang u svom govoru.

U ovom zadnjem utočištu, svjetlu u crnilu rata, ležali su i ranjeni neprijateljski vojnici. Liječnička njega im nije uskraćena, iako su se borili na suprotnoj strani. Za ove hrabre ljude oni su svi bili jednaki.
„Riječ je o velikanima hrvatskog liječništva i herojima Domovinskog rata. Njihovo djelo izraz je ljudske hrabrosti, primjer predanosti liječničkom zvanju, svjedočanstvo ljubavi prema Hrvatskoj i zaslužuje biti inspiracija sadašnjim i budućim naraštajima hrvatskih liječnika”, izjavio je predsjednik Hrvatske liječničke komore, dr.sc. Trpimir Goluža.

Važna osobina vukovarske bolnice je i promicanje etike u najtežim uvjetima, jer su na isti način liječili i protivničke vojnike, a zadržati u ratu tako visoke kriterije je doista na čast liječničkoj struci. Neveliki kirurški tim danonoćno je izvodio najteže zahvate koje poznaje ratna kirurgija. Naravno, i sve ostalo osoblje radilo je do krajnjih granica svojih mogućnosti. Bolnica koja je pružala pomoć svima, pa i zarobljenim okupatorskim vojnicima, bila je izložena nemilosrdnom bombardiranju iz najtežeg topničkog oružja, a gađana je i avionskim bombama težine 250 kilograma. Jedna od njih probila je 4 bolničke etaže i zabila se u hodnik pun ranjenika, ali na sreću, nije eksplodirala.

„Za ovakav 'miran' dan kakav je danas, doktorica Bosanac čita iz svoje bilježnice: 16 ranjenih i dva poginula. Ali dan još nije gotov. Obilazimo Podrumsku bolnicu Vukovar. Gledam ljude koji tu leže: stari, mladi, muškarci, žene, djeca. Prolazimo pokraj kreveta jedne djevojčice. Crna duga kosa, velike, velike crne oči i suho blijedo tijelo. Oko vrata ima krunicu kao i većina pacijenata. Doktorica mi objašnjava njezin slučaj: Igrala se jedan dan sa svojom prijateljicom na dvorištu. Tri dana možeš izdržati zatvoren u podrumu, ali četvrti, ako bombardiranje malo prestane, moraš izaći van na zrak, da vidiš nebo. Dok su se igrale, iznenada je pala granata. Njena prijateljica je imala sreće, poginula je na mjestu, dok su njoj šrapneli izbušili sve unutarnje organe, jetru, bubrege… Sada se ovdje održava na životu, samo ne znam dokle”, izjavila je mr.sc. Vesna Bosanac( ulomak iz knjige)

Sudbina mnogih pacijenata i medicinskih djelatnika ostala je zapečaćena. Svjedočanstva ljudi u knjizi, fotografije koje potpisuje fotograf Zoran Filipović vjerno su uhvatile trenutak i zapravo su pravi svjedoci vremena. 

U tim ratom obojenim vremenima, jedino je vukovarska bolnica pružala nadu i vjeru da ljudska humanost ne poznaje granice, te da količina vjere i ljubavi svih zaposlenika svijetli poput svjetionika.

Među brojnim uzvanicima, predstavljanju knjige nazočili su potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić, izaslanik premijera te ministar zdravstva prof.dr.sc. Milan Kujundžić, ministar branitelja Tomo Medved te mnogi drugi uvaženi gosti. 

Knjiga se po cijeni od 300 kn + trošak poštarine od 39 kuna može naručiti preko tvrtke Aorta d.o.o., Tuškanova 37, Zagreb. Narudžbe se primaju na info@aorta.hr
U slobodnoj prodaji, po cijeni od 300 kn, bit će početkom prosinca u većim knjižarama širom Hrvatske.




vrh stranice